Rady a Tipy

Vypněte telefon a buďte šťastní, říká trend JOMO. Je to opravdu tak snadné? Odpojit síť často nestačí.

Z průzkumu, který v roce 2018 dělala sociální síť orientovaná na profesi a pracovní vztahy LinkedIn, vyplynulo, že až 70 procent zaměstnanců během čerpání dovolené od své práce nevypne.

Kontrolování e-mailů, zpráv či jiných komunikačních kanálů přitom není způsobeno chutí pracovat během volných dní. Ve skutečnosti jde o hluboce zakořeněné digitální návyky a obavy z toho, že něco promeškáme. Tato obava se neprojevuje pouze v pracovní sféře.

Představa vypnutého telefonu či úplného odpojení ve většině moderních lidí vzbuzuje nepříjemné pocity a úzkost. Možnost neustálého spojení a sledování novinek již není výsada, ale nezbytnost.

V témže světě však sílí zcela opačný trend JOMO (joy of missing out), který naopak vyzdvihuje radost z toho, že něco „zmešká“.

Připojení či odpojení?

Nejde o návod na to, jak si neplnit povinnosti a neodpovídat na naléhavou zprávu, ale o pocit uspokojení z vypnutého telefonu, odpojení se ze sociálních sítí, e-mailů či zpráv a zbavení se nutkavé potřeby sledovat vše, co dělají jiní lidé.

Syndrom známý jako strach z prodlení, tedy FOMO (z angl. Fear of missing out), se projevuje zejména u mladých dospělých a je nejčastější příčinou nadužívání digitálních technologií a závislosti na sociálních sítí.

Tento fenomén přerostl v novodobou sociální fobii a výrazně ovlivňuje lidské vztahy i každodenní život. Projevuje se neustálým sledováním novinek na sociálních sítích, potřebou vyměňovat si informace o svém životě a porovnávat jej s jinými.

Studie potvrzují, že takové chování přináší obrovský nápor na naše psychické zdraví a trávení volného času. Nejčastější příznaky syndromu FOMO jsou podrážděnost, nervozita, špatná nálada a nesoustředěnost. Zdá se, že nejlepším způsobem, jak problém řešit, je odpojení.

JOMO se často označuje jako „cool“ bratranec FOMO a objevuje se v mnoha oblastech. Turismus zaznamenává nový segment cestovatelského zájmu, jakým jsou dovolené bez internetového připojení.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Rady a Tipy